A doua zi de Crăciun în Episcopia Devei și a Hunedoarei


EPDH_26.12.2016_A doua zi de Craciun_Deva VII-29Luni, 26 decembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Sfântul Vasile cel Mare” a parohiei Deva III din protopopiatul Deva, județul Hunedoara. Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat fiind de către un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre cele trei sărbători prăznuite astăzi de Biserica noastră dreptmăritoare. În primul rând, cinstim luminatul praznic al venirii în lume a Domnului nostru Iisus Hristos, în cea de-a doua zi de Crăciun. Apoi, Biserica noastră a rânduit Soborul Maicii Domnului, cea mai aleasă între femei, prin care S-a întrupat Mântuitorul nostru pentru izbăvirea noastră de sub robia păcatului și a morții și mântuirea sufletelor noastre. De asemenea, Biserica noastră Ortodoxă românească face prăznuirea Sfântului Nicodim de la Tismana, cel de care sunt legate începuturile a mai multe comunități monahale de obște de pe teritoriul țării noastre, printre care se află frumoasa Mănăstire Tismana din județul Gorj și Mănăstirea Prislop din județul Hunedoara.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie i-a binecuvântat pe cei prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.


GALERIE FOTO