Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos prăznuită la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_25.12.2016_Craciun_Catedrala-108Duminică, 25 decembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

Sărbătoarea venirii în lume a Mântuitorului nostru Iisus Hristos a debutat în ajunul praznicului, prin slujba Pevecerniței Mari unită cu Litia, săvârșită de un ales sobor de preoți și diaconi în frunte cu Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preacuviosul Părinte Arhimadrit Nestor Dinculeană, Eclesiarhul Catedralei Episcopale din Deva, a dat citire cuvântului pastoral al Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, la luminatul praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, cuvânt în care Preasfinția Sa a accentuat misiunea îngerilor în această lume și protecția pe care aceștia o oferă celor care își încredințează viața în mâinile lui Dumnezeu și devin lucrători harnici ai Tainelor Bisericii lui Hristos.

Ca în fiecare an, Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a primit vizita lui Moș Crăciun, cel care a dăruit daruri copiilor prezenți la Sfânta Liturghie.


 

GALERIE FOTO