A doua zi de Paști | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit în biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe” din localitatea Godinești


EPDH_17.04.2017_A doua Inviere_Catedrala-46Luni, 17 aprilie 2017, în a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a filiei Godinești din parohia Almaș-Săliște, Protopopiatul Deva, județul Hunedoara, alături de un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit, Preasfinția Sa a hirotonit întru preot pe preacucernicul părinte diacon Bogdan Tudorache, cel care va păstori sufletele credincioșilor din parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Baia de Criș, Protopopiatul de Brad.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, l-a felicitat pe noul păstor de suflete, amintindu-i imensa responsabilitate ce planează acum pe umerii săi, prin misiunea ce o are de a-i conduce spre mântuire pe credincioșii încredințați păstoririi sale. De asemenea, i-a rugat pe credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie să-și asume pe deplin bucuria Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, îndemnându-i la săvârșirea de fapte bune, la iertarea tuturor celor greșiți ai lor și la împlinirea noii legi aduse de Hristos în lume, legea dragostei și a iubirii, lege în care întreaga noastră existență se îndreaptă către urmarea Mântuitorului și către moștenirea vieții celei veșnice adusă o dată cu biruința de pe Cruce.


GALERIE FOTO