Acțiune filantropică inițiată în Parohia Orăștie I legată de slujba Parastasului


Începând cu parastasul din Sâmbăta Dreptului Lazăr și continuând cu parastasele din această perioadă, la Parohia Orăștie I credincioșii au posibilitatea să doneze alimente neperisabile sau sume de bani pentru achiziționarea acestor alimente în vederea ajutorării familiilor cu dificultăți materiale. În perioada pre-pascală au fost pregătite 25 de pachete fiind oferite pentru Sfintele Paști familiilor cu mai mulți copii sau vârstnicilor neajutorați.

Zilele acestea au fost pregătite un număr de 10 pachete din milostenia pe care enoriașii o fac pentru sufletele răposaților ce se vor pomeni sâmbătă la slujba parastasului, prin această modalitate implicându-se activ în lucrarea filantropică a Bisericii la vreme de încercare pentru municipiul Orăștie. Acțiunea socială de acest fel va continua la Parohia Orăștie I cu fiecare slujire a parastasului.


GALERIE FOTO