Sfântul Cuv. Irodion de la Lainici – hramul Schitului Bălata


În Duminica a treia după Paști – a Mironosițelor, 3 mai 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul de la Bălata, care și-a serbat astăzi hramul cu prilejul pomenirii în această zi a Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici.

Sfântul Cuvios Irodion de la Lainci s-a născut în anul 1821 în București, intrând în obștea Mănăstirii Cernica la vârsta de 20 de ani. În anul 1854 a fost numit stareț al Schitului Lainci de pe Valea Jiului de către Sfântul Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului, cel care, cucerit fiind de evlavia sa, l-a numit „Luceafărul de la Lainici”. A devenit făcător de minuni încă din viață, având puterea de a alunga duhurile necurate din oameni. S-a mutat la Domnul pe 3 mai 1900. A fost canonizat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 2010, cu zi de pomenire în data de 3 mai.


GALERIE FOTO