Activitate de resocializare și reintegrare în comunitate destinată persoanelor private de libertare


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, luni, 26 iunie 2023, în parohia „Nașterea Maicii Domnului” – Deva IV, a avut loc o activitate cu scop de resocializare și reintegrare în comunitate pentru persoane care execută pedepse privative de libertate în cadrul Penitenciarului Deva, însoțiți de către preotul capelan al Penitenciarului, Părintele Alexandru Fleșer.

Activitatea s-a desfășurat în cadrul proiectului „TABOR” (Tradiție și Actualitate în Biserica Ortodoxă Română), implementat în cadrul protocolului de colaborare privind asigurarea asistenței religioase ortodoxe în Sistemul Administrației Naționale a Penitenciarelor, încheiat între Patriarhia Română și Administrația Națională a Penitenciarelor, prin intermediul căruia se desfășoară activități care au ca scop principal facilitarea incluziunii sociale a persoanelor private de libertate, în vederea dezvoltării competențelor profesionale, abilităților prosociale, prin acțiuni de diminuare a marginalizării sociale și de sprijinire la întoarcerea în mediul de proveniență.

Persoanele private de libertate care au participat la activitate, au fost întâmpinate cu căldură de către Părintele Sebastian Vândalac, Consilier social-filantropic în cadrul Episcopiei Devei și Hunedoarei și preot slujitor al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din Deva, care a manifestat o atenție deosebită față de situația acestora, oferindu-le îndemnuri spre luminarea rațiunii și păstrarea credinței în toate momentele vieții, dar mai ales în necazuri și încercări.

În încheierea activității, s-a stabilit programul pentru următoarele activități din cadrul proiectului, iar celor care au participat la acțiune li s-a oferit câte o icoană, pentru trezirea voinței de a pune început bun pe noul drum pe care îl vor parcurge după finalizarea pedepsei privative de libertate.

As. soc. Adriana Lupei


GALERIE FOTO