Ziua Drapelului Național sărbătorită la Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a participat luni, 26 iunie 2023, la ceremonia dedicată Zilei Drapelului Național desfășurată în Piața Tricolorului din Deva. La eveniment au participat autorități județene, locale și reprezentanți ai forțelor de ordine și intervenție.

La începutul manifestării au fost rostite alocuțiuni referitoare la sărbătorirea Zilei Drapelului Național, iar apoi Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a rostit o rugăciune de binecuvântare, după care a urmat arborarea Drapelului. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de îndemn, ca fiecare, acolo unde este rânduit, să-și împlinească cu responsabilitate datoria pentru a arăta cinste și onoare față de simbolurile naționale și față de eroii ce și-au jertfit viața pentru țară.

Ceremonia s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare.

Ziua Drapelului Național a fost proclamată prin lege în anul 1998 și se sărbătorește în fiecare an în data de 26 iunie.


GALERIE FOTO