Activitate educațională antidrog la Centrul de tineret Orthocaffe Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, miercuri, 25 februarie 2021, reprezentantul Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Hunedoara a desfășurat activitatea IV din cadrul proiectului național „Necenzurat” la Centrul de Tineret Orthocaffe Deva.

Activitățile se desfășoară în baza acordului de colaborare încheiat între Agenția Națională Antidrog și Episcopia Ortodoxă Română a Devei și Hunedoarei, cu respectarea tuturor măsurilor și dispozițiilor legale privind răspândirea infecției cu Coronavirus – COVID 19.

Proiectul național „Necenzurat” are ca și obiectiv formarea unor abilități necesare luării unor decizii informate, corecte și responsabile în legătură cu consumul de tutun, alcool și droguri și cuprinde 12 lecții în care se pune accent pe îmbunătățirea cunoștințelor legate de factorii de risc și de protecție, concomitent cu construirea atitudinilor împotriva consumului, concentrarea asupra abilităților, credințelor și normelor interpersonale și asupra informațiilor realiste despre consumul de droguri, dezvoltarea abilităților intrapersonale, cum ar fi cele de coping, de rezolvare a problemelor, de luare a deciziilor și de stabilire a obiectivelor.

Vom continua colaborarea noastră cu Centrul de Tineret Orthocaffe Deva prin realizarea și altor activități de prevenire a consumului de droguri.

Insp. sp. Roxana Negrilă – Centrul de prevenire, evaluare și consiliere antidrog Hunedoara


GALERIE FOTO