Hirotonia Arhiereului-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei


Duminică, 7 martie 2021, începând cu ora 8.30, în Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Deva, se va oficia Sfânta Liturghie Arhierească, în cadrul căreia Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Dinculeană, ales de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în slujirea de Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, va fi hirotonit în treapta de arhiereu.

Dat fiind contextul generat de pandemia de Coronavirus, au fost luate măsurile igienico-sanitare și de distanțare fizică impuse de lege, motiv pentru care accesul în interiorul Catedralei se va face exclusiv pe bază de invitație.

Credincioșii care doresc să fie părtași la acest eveniment deosebit pentru viața bisericească hunedoreană, pot participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească în exteriorul lăcașului de cult, urmărind transmisiunea proiectată pe cele două ecrane care vor fi amplasate în curte, cu respectarea strictă a măsurilor igienico-sanitare (distanțarea fizică și purtarea măștii de protecție) care se impun.

Biroul de presă al Episcopiei Devei și Hunedoarei