Activități în cadrul proiectului „Familiile fericite nu cunosc violența!”


În data de 15 septembrie 2018, au început activitățile din cadrul proiectului social „Familiile fericite nu cunosc violența!”, finanțat din bugetul public al Primăriei Municipiului Deva și implementat de Asociația „Filantropia Ortodoxă” Deva, în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Hunedoara.

Prima grupă de copii selectați au participat la un curs educativ de preventie a violentei domestice, în cadrul căruia au învățat de la polițiști cum să recunoască o situație conflictuală, cum ieși dintr-o relație toxică, modalități de detensionare a conflictelor apărute în familie sau la școala și locurile unde pot cere ajutor în cazul în care sunt victimele sau martorii violenței domestice.

La finalul activității copii au primit rechizite, folositoare atât pentru noul an școlar, cât și pentru realizarea materialelor artistice pe care le vor prezenta în cadrul proiectului.

Scopul proiectului „Familiile fericite nu cunosc violența!” este formarea unei rețele de suport moral, social și emoțional pentru victimele violenței domestice din municipiul Deva, creșterea gradului de informare a preoților și a angajaților din cadrul bisericilor din municipiul Deva despre formele de manifestare a violenței domestice, legislația în vigoare, modul de acordare și punere în aplicare a Ordinelor de Protecție și modalitatea de obținere a acestora de către victime, implicarea adulților care frecventează biserica în activități pozitive de susținere a familiilor aflate în dificultate, integrarea lor în activități alternative de petrecere a timpului liber în mod armonios și realizarea unor activități de „bună practică”, de petrecere eficientă și calitativă a timpului în familie: părinți-copii.


GALERIE FOTO