Activități recreativ-educative în aer liber pentru beneficiarii Centrului de zi „Sfinții Părinți Ioachim și Ana” din Deva


Pe perioada vacanței de vară, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Nestor, Centrul de zi pentru copii „Sfinții Părinți Ioachim și Ana” al Episcopiei Devei și Hunedoarei continuă activitățile cu copiii beneficiari și desfășoară, pe lângă programul din interiorul centrului, unde copiii au parte de activități educative, precum cluburi de lectură, lucru manual pe diverse tematici sau realizarea temelor de vacanță, și activități recreativ-educative și de socializare în aer liber.

În acest sens, pe parcursul lunii iulie, beneficiarii Centrului de zi pentru copii au efectuat o vizită la Centrul de tip familial ,,Acoperământul Maicii Domnului” din Săulești, în cadrul căreia au luat parte la o serie de jocuri și activități comune, printre care și activități de recreere la piscina din curtea centrului, împreună cu cei 11 copii, care primesc servicii de îngrijire în regim rezidențial în cadrul Centrului de tip familial de la Săulești.

În colaborare cu psihologul voluntar al Centrului de zi pentru copii, Mihaela Ionescu și al doamnei Crișan Florina, reprezentant al Asociației Rangerilor din România, s-au realizat două ieșiri în aer liber la Pădurea Bejan, cu scop de cunoaștere a împrejurimilor, în cadrul cărora copiii au explorat „Traseul lui Ghinduță”, realizat de către Reprezentanții Direcției Silvice Hunedoara și „Traseul Stejarilor”.

Cu ocazia acestor două ieșiri, celor mici li s-au oferit informații despre importanța protejării pădurilor și a mediului înconjurător și au participat la jocuri tematice cu surprize și provocări, cu ajutorul cărora au învățat cum să recunoască diferite specii de arbori și frunzele acestora. Pădurea Bejan este o rezervaţie naturală foarte specială, datorită prezenţei pe o suprafaţă restrânsă a celui mai important centru de hibridare a stejarilor de pe teritoriul României, care a apărut datorită coexistenţei a 8 dintre cele 9 specii de stejari din România într-un cadru natural deosebit, loc unic în Europa și care merită cunoscut și explorat, mai ales de către copii, care sunt deosebit de dornici să cunoască și să învețe lucruri noi.


GALERIE FOTO