Zi de sărbătoare pentru credincioșii din satul Căbești


În Duminica a șasea după Pogorârea Sfântului Duh, 24 iulie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a târnosit biserica „Nașterea Maicii Domnului” din filia Căbești a parohiei Bretea Mureșană, Protopopiatul Deva, iar apoi a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu soborul de preoți și diaconi, la Altarul amenajat în apropierea lăcașului de cult.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre credința noastră întemeiată pe jertfa Mântuitorului Iisus Hristos pe Cruce, explicând că și viața creștinului este o viață de jertfă prin lepădarea de cele ale acestei lumi pentru a privi cu ochii cei duhovnicești mai mult către viața veșnică din Împărăția Cerurilor.

Pentru implicarea în renovarea bisericii Preotul paroh Alin Mureșan a fost hirotesit sachelar, iar credincioșii care au sprijinit lucrările efectuate pentru restaurarea și înfrumusețarea lăcașului de cult au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO