Adunarea anuală a Oastei Domnului din Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Duminică, 8 octombrie 2017, a avut loc Adunarea anuală a Oastei Domnului din Deva la biserica „Adormirea Maicii Domnului”. Programul a avut ca temă: „Bucuria duhovnicească, arvună a Învierii” și a început cu Sfânta Liturghie, urmată de la ora 14, de adunarea Oastei Domnului, care s-a încheiat cu slujba Vecerniei.

Tot cu această ocazie în Episcopia Devei și Hunedoarei s-au pus bazele constituirii primei comnunități ortodoxe a persoanelor cu deficiențe de auz din cadrul acestei episcopii. La acest eveniment au participat Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc, domnul Mihail Grecu, Președintele Asociației Surzilor din Romania, și Pr. Conf. Univ. Dr. Onu Constantin. Persoanele cu deficiențe de auz din cadrul Asociaţiei Naţionale a Surzilor – Filiala Hunedoara şi nu numai, s-au bucurat de Sfânta Liturghie, dar şi de tot programul începând chiar de sâmbăta seara, când a avut loc o seara de cateheză și Sfântă Taină a Spovedaniei, de traducere în limbajul mimico-gestual liturgic românesc.


GALERIE FOTO