Adunarea Eparhială a Episcopiei Devei și Hunedoarei


EPDH_26.01.2017_Adunarea eparhiala-10Joi, 26 ianuarie 2017, în sala de ședințe a Centrului eparhial, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a prezidat lucrările Adunării Eparhiale a Episcopiei Devei și Hunedoarei.

În deschiderea ședinței ordinare anuale, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, într-un cuvânt de binecuvântare a lucrărilor Adunării Eparhiale, a mulțumit tuturor celor care, în anul precedent, s-au implicat în buna desfășurare a activităților din cadrul Episcopiei, cu nădejdea ca și în anul acesta, lucrătorii și colaboratorii Centrului eparhial să fie la fel de bine angrenați în slujirea lui Dumnezeu și a credincioșilor hunedoreni.

În continuare, rând pe rând, au fost prezentate în plenul Adunării Eparhiale rapoartele de activitate specifice fiecărui sector din cadrul Episcopiei Devei și Hunedoarei, prin care s-a reușit, într-un mod succint, o prezentare retrospectivă a întregii activități a Episcopiei în anul 2016, dar și planurile și propunerile pentru o intensificare a activităților acesteia în anul 2017.

La lucrările Adunării Eparhiale au participat părinții protopopi, preoți din cuprinsul eparhiei, oficialități locale și județene și personalități culturale din cuprinsul județului Hunedoara.


GALERIE FOTO