Atelierul Iepurașului în Parohia Cinciș


Odată cu venirea primăverii, în așteptarea marelui Praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, în după amiaza zilei de marți, 28 martie 2023, la invitația Părintelui paroh Cosmin Apetroaei copiii din Cinciș s-au întâlnit la biserica parohiei, cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, pentru a participa la Atelierul Iepurașului, unde au confecționat felicitări cu specificul sărbătorilor pascale și au pictat ouă din ipsos. Cu acest prilej, Preotul paroh le-a explicat simbolistica picătării ouălor de Sfintele Paști, iar apoi, ca mulțumire pentru prezență și participare, i-a răsplătit cu daruri.

Această activitate se încadrează în șirul activităților culturale, educative și catehetice organizate de parohia Cinciș în fiecare an cu ocazia praznicelor Învierii Domnului, Nașterii Domnului și de Ziua Internațională a Copilului.


GALERIE FOTO