Binecuvântare arhierească în parohia Popești


În Duminica a 11-a după Rusalii, 20 august 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitului Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Popești, Protopopiatul Deva, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, rostind omilia pericopei evanghelice a acestei Duminici, despre pilda datornicului nemilostiv, Preasfinția Sa a explicat că cei ce iartă din inimă greșelile aproapelui și Dumnezeu, cu aceeași măsură, va ierta păcatele lor.

Preotul paroh Florin Vasiu și credincioșii implicați în construirea capelei mortuare, sfințită după Sfânta Liturghie, au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO