Eroii români din Primul Război Mondial au fost pomeniți la Complexul Memorial din Pasul Vâlcan


Sâmbătă, 19 august 2023, la împlinirea a 107 ani de la debutul luptelor date de Armata Română în Primul Război Mondial pentru eliberarea Transilvaniei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Parastasului la Complexul Memorial dedicat Eroilor români, construit în Pasul Vâlcan din Valea Jiului.

În cuvântul adresat celor prezenți Preasfinția Sa a vorbit despre datoria pe care o are poporul român față de jertfa înaintașilor, a eroilor care și-au vărsat sângele și și-au dat viața pentru libertatea și demnitatea noastră, datorie care trebuie să ne responsabilizeze atât față de credința strămoșească, cât și față de țara noastră.

În continuarea manifestării, au fost rostite mai multe discursuri comemorative și au fost depuse coroane de flori.


GALERIE FOTO