Binecuvântare arhierească la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva


În Duminica a 13-a după Rusalii, 3 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” a parohiei Deva IV, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, tâlcuind parabola lucrătorilor răi citită din pericopa evanghelică a acestei duminici, Preasfinția Sa a explicat că este important ca fiecare să-și împlinească ascultarea la care este rânduit cu responsabilitate, lucrând împreună cu Dumnezeu și în conformitate cu voia Lui.

La finalul slujbei Părintele Radu Trifon, Consilier al Sectorului învățământ și activități cu tineretul la Centrul Eparhial din Deva, a fost instalat Preot paroh al parohiei Deva IV.


GALERIE FOTO