Binecuvântare arhierească la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 34-a după Rusalii, 3 martie 2024, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa a rostit omilia parabolei întoarcerii fiului risipitor, citită în această Duminică din Sfânta Evanghelie, explicând credincioșilor prezenți că este important să se întoarcă spre Dumnezeu, cu smerenie și pocăință, de fiecare dată când păcătuiesc, ostenindu-se să părăsească lumea păcatului și să rămână în ascultare de Tatăl Cel din ceruri.


GALERIE FOTO