Biserica „Buna Vestire” din satul Micănești a fost târnosită


Sâmbătă, 22 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a târnosit biserica „Buna Vestire” din filia Micănești a parohiei Almaș-Săliște din Protopopiatul Deva, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despre rânduiala sfințirii bisericii a cărui momente recapitulează întreaga istorie a mântuirii neamului, locașul de închinare devenind locul în care oamenii vin și intră, prin rugăciune, în legătură cu Dumnezeu, pregătindu-se pentru viața cea veșnică.

La finalul slujbei, Preotul paroh Ioan Daniel Coste și credincioșii implicați în lucrările de renovare și restaurare efectuate la locașul de cult au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO