Biserica „Înălțarea Domnului” din Cârnești a fost târnosită


În Duminica a 11-a după Pogorârea Sfântului Duh, 28 august 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a târnosit biserica „Înălțarea Domnului” din parohia Cârnești, Protopopiatul Hațeg, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură în care a explicat că prin slujba de sfințire biserica devine cer pe pământ, loc de binecuvântare în care înălțăm rugăciuni înaintea lui Dumnezeu, luând mijlocitori și ajutători pe Maica Domnului și pe toți sfinții.

Preotul paroh Gabriel Iuga a fost hirotesit iconom-stavrofor, ca urmare a activității desfășurate în vederea renovării lăcașului de cult, iar credincioșii implicați în lucrările de restaurare și înfrumusețare a lăcașului de cult au primit acte de cinstire.

După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba de sfințire a noii capele mortuare din localitate.


GALERIE FOTO