Biserica „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla” din Hațeg și-a sărbătorit hramul


În ziua pomenirii Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla, sâmbătă, 7 august 2021, biserica parohiei Hațeg III și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie, cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în Altarul de vară amenajat în curtea lăcașului de cult.

Adresându-se credincioșilor prezenți, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a prezentat viața Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla, arătând nevoințele acesteia în pustietate prin care a dobândit harul lui Dumnezeu și mântuirea sufletului. Viețuirea Sfintei Teodora ne învață să urmăm chemării pe care Dumnezeu ne-a făcut-o fiecăruia, indiferent de modul în care am ales să ne petrecem viața, în cetate, în Biserică, în mănăstire, și împlinind cuvântul lui Hristos să avem nădejde că vom fi părtași comuniunii sfinților în Împărăția Cerurilor.


GALERIE FOTO