Zi de sărbătoare în satul Coroiești


În Duminica a șaptea după Rusalii, 8 august 2021, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au săvârșit Sfânta Liturghie în localitatea Coroiești din Protopopiatul Hațeg, pe locul unde se va construi Schitul cu hramurile „Sfinții Martiri Brâncoveni” și „Sfântul Cuvios Iosif Isihastul”.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, tâlcuind pericopa evanghelică a acestei Duminici, a arătat că Biserica este locul unde, prin participarea la Sfânta Liturghie și împărtășirea cu Trupul și Sângele lui Hristos, primim vindecare de orbirea și muțenia sufletească în care ne aflăm datorită păcatelor și fărădelegilor făcute sub influența celui rău. De asemenea, Preasfinția Sa a atras atenția că în Biserică înțelegem importanța Sfintei Liturghii, a rugăciunii și a îndeplinirii cu responsabilitate a sarcinilor pe care le avem în viața de zi cu zi.


GALERIE FOTO