Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Nădăștia de Jos a fost târnosită


Sâmbătă, 14 mai 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a târnosit biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Nădăștia de Jos, Protopopiatul Deva, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată o slujbă de pomenire pentru Episcopul Gurie Georgiu, pentru preoții slujitori și pentru ctitorii și binefăcătorii lăcașului de cult, trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a explicat semnifiacția gesturilor liturgice din rânduiala târnosirii bisericii și a arătat cât de importantă este lucrarea de a deveni ctitor al unui lăcaș de cult.

Preotul paroh Ciprian Vișoi a fost hirotesit iconom-stavrofor ca urmare a strădaniei depuse în vederea renovării bisericii și a activității pastoral-misionare desfășurate în mijlocul credincioșilor pe care îi păstorește.


GALERIE FOTO