Botezul Domnului | Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a slujit Catedrala Episcopală din Deva


În ziua praznicului Botezului Domnului, vineri, 6 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sfântul Ierarh Nicolae” dirijată de către Preotul Daniel Balea.

Potrivit rânduielii din ziua de praznic a Bobotezei, înainte de finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a oficiat slujba Agheasmei Mari, împreună cu soborul de preoți și diaconi, la Altarul de vară din curtea Catedralei Episcopale, unde au fost pregătite vasele cu apă pentru sfințire.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a explicat că prin gustarea Agheasmei Mari credincioșii primesc dar de iertare și de curățire a păcatelor, apa sfințită făcându-se făcătoare de minuni și cale spre mântuire pentru cei ce își trăiesc viața împlinind poruncile lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO