Sfânta Liturghie arhierească la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva


În prima zi a Anului Nou 2023, zi în care prăznuim Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului nostru Iisus Hristos și pe Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva, alături de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a explicat că marile sărbători și praznice reprezintă popasuri și prilejuri de înnoire spirituală pentru a parcurge noi etape în urcușul duhovnicesc care ne apropie tot mai mult de Dumnezeu și ne pregătește, încă din viața pământească supusă vremurilor și anilor, pentru întâlnirea cu El în viața veșnică.


GALERIE FOTO