Campanie de sprijinire a elevilor din familii vulnerabile


Cu binecuvântarea Preasfințitului părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, la începutul Postului Mare, prin Sectorul Social-Filantropic s-a întreprins o campanie de sprijinire a copiilor proveniți din familii aflate în dificultate, care a constat în oferirea de truse cu rechizite școlare și produse de igienă personală.

Această acțiune de ajutorare a vizat întreg cuprinsul eparhiei hunedorene, trusele conținând rechizite școlare și produse de igienă personală fiind împărțite în cadrul tuturor protopopiatelor eparhiei hunedorene: Deva, Hunedoara, Brad, Hațeg, Orăștie și Petroșani. Campania de sprijinire s-a desfășurat cu sprijinul Organizației Internațional Orthodox Christian Charities, prin intermediul Federației Filantropia a Patriarhiei Române.

În contextul acțiunilor de prevenire a abandonului școlar și a reintegrării familiale și comunitare, eparhia hunedoreană oferă anual 300 de ghiozdane, însoțite de rechizitele necesare derulării procesului instructiv-educativ și acordă bursa de studiu „Părintele Arsenie Boca”, precum și burse acordate de unele parohii din Episcopia Devei și Hunedoarei, acțiuni inițiate prin bunăvoința vrednicului de pomenire Preasfințitul Părinte Gurie, întâiul Arhipăstor al eparhiei hunedorene, și continuate prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei.

As. soc. Adriana Lupei


GALERIE FOTO