Caravana „Sărbători cu sănătate” la Centrul Socio-Medical „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, la Centrul Socio-Medical și de Recuperare „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva, se desfășoară în zilele de 15 și 16 martie 2023, Caravana „Sărbători cu sănătate”, o acțiune de sprijinire a cetăţenilor din judeţ, prin oferirea de consultaţii medicale gratuite, organizată în parteneriat cu Consiliul Județean Hunedoara, Primăria Municipiului Deva și Asociația Salvital Hunedoara, sub deviza „E mai ușor să previi, decât să tratezi!”.

În cadrul acțiunii se efectuează următoarele proceduri medicale: efectuare electrocardiogramă EKG pentru identificarea problemelor cardio; spirometrie pentru identificarea problemelor pulmonare; INR-probă din sânge pentru persoanele care au tratament cu anticoagulante; măsurarea glicemiei și măsurarea tensiunii arteriale; hemoglobina glicozilată-evaluare și monitorizare a controlului glicemic; determinare indice braț-gleznă pentru identificarea unei boli arteriale periferice (BAP) care crește riscul unui atac de cord sau accident vascular cerebral.

Din partea Centrului Eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Părintele consilier Gabriel Miricescu a salutat inițiativa partenerilor acestui proiect, între aceștia înscriindu-se mai nou și Primăria Municipiului Deva, amintind că aceste acțiuni au devenit deja o tradiție la Centrul „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva în preajma marilor praznice creștine.

Acțiunea va continua și mâine, 16 martie 2023, cu începere de la ora 10:00.

Vă așteptăm!

As. soc. Adriana Lupei


GALERIE FOTO