Cerc pastoral în parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Lăpușnic


EPDH - 17.04.2016 - cerc pastoral Lapusnic-4Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în data de 17 aprilie 2016, preoții cercului pastoral Dobra din protopopiatul Deva, s-au adunat sub oblăduirea preacuviosului părinte arhimandrit Gherontie Ciupe, vicar eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a preacucernicului părinte Petru Costa, protopopul Devei și a preacucernicului părinte Victor Șuiaga, președintele cercului pastoral, în biserica cu hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Lăpușnic.

Lucrările cercului pastoral au fost precedate de săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, oficiată de către doisprezece preoți. În cuvântul de învățătură, preacuviosul părinte arhimandrit Gherontie Ciupe a vorbit despre importanța postului și a rugăciunii, a Tainei Spovedaniei și a Împărtășaniei, în viața creștinilor ortodocși, precum și despre păstrarea credinței strămoșești și a identității naționale într-o lume secularizată.

La sfârșitul Tainei Sfântului Maslu, toți cei prezenți s-au închinat la moaștele Sfântului Luca al Crimeei, aduse spre închinare prin bunăvoința și dragostea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei.

După programul duhovnicesc, au urmat discuții despre problemele pastoral-misionare specifice parohiilor din zonă, iar cei doi distinși invitați, preacuviosului părinte arhimandrit Gherontie Ciupe și preacucernicul părinte protop Petru Costa, au împărtășit preoților, din vasta lor experiență, soluții la problemele cu care se confruntă preoții în slujire și pastorație.


GALERIE FOTO

Această prezentare necesită JavaScript.