Cerc pastoral în parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din localitatea Sălişte


13244681_1155855771111364_5350649849864245687_nCu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în data de 21 mai 2016, cu ocazia sărbătorii „Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”, preoţii din cercul pastoral Băiţa din protopopiatul Brad s-au întrunit în parohia Sălişte, care şi-a sărbătorit hramul bisericii.

Lucrările cercului pastoral au fost precedate de săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, Taină săvârșită de fiecare dată în ziua  hramului  bisericii, prilej în care părintele Valentin Crainic a evocat personalitatea Sfinţilor Mari Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena, ca promotori ai libertăţii religioase şi apărători ai Bisericii.

La finalul slujbei, preacucernicul părinte Radu Viorel, preşedintele cercului pastoral Băiţa şi parohul comunității din Sălişte, le-a mulțumit atât părinților slujitori, cât și tuturor credincioșilor prezenți la sărbătoarea hramului bisericii din localitate, oferind în dar un frumos program de poezii şi pricesne interpretate de copiii pregătiţi de domnul Mihăilă Ioan, profesor de religie la Şcoala Generală din Băiţa.

După programul duhovnicesc, au urmat discuţii despre problemele pastoral-misionare specifice parohiilor din zonă.


GALERIE FOTO