Cerc pastoral în parohia „Buna Vestire” din localitatea Dealu Mare


1024px-RO_HD_Dealu_Mare_7Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în data de 25 martie 2016, cu ocazia sărbătorii „Bunei Vestiri”, preoţii din cercul pastoral Băiţa din protopopiatul Brad, s-au întrunit în parohia Dealu Mare, care şi-a sărbătorit hramul bisericii.

Lucrările cercului pastoral au fost precedate de săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, Taină săvârșită de fiecare dată în ziua  hramului  bisericii, prilej în care părintele Radu Viorel, paroh al parohiei Sălişte şi coordonator al cercului pastoral din zona Băiţa, a rostit un frumos cuvânt de învăţătură despre semnificaţia şi importanța sărbătorii „Bunei Vestiri” în contextul istoriei mântuirii neamului omenesc.

După programul duhovnicesc au urmat discuţii despre problemele pastoral-misionare specifice parohiilor din zonă.