Cerc pastoral în parohia „Buna Vestire” din localitatea Roșcani


EPDH - 25.03.2016b-10Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, vineri, 25 martie 2016, preoţii din cercul pastoral Dobra din protopopiatul Deva, s-au întrunit în parohia „Buna Vestire” din localitatea Roșcani.

Lucrările cercului pastoral au fost precedate de săvârşirea Tainei Sfântului Maslu în ziua Hramului bisericii, prilej în care preacucernicul părinte protopop Petru Costa a rostit un frumos cuvânt de învăţătură despre praznicul Bunei Vestiri și despre demnitatea și bucuria de a trăi ortodox.

La finalul slujbei, preacucernicul părinte Victor Șuiaga, parohul comunității din Roșcani, le-a mulțumit atât părinților slujitori, cât și tuturor credincioșilor prezenți la sărbătoarea hramului bisericii monument din localitate.

După programul duhovnicesc, în prezența preacucernicului părinte Petru Costa, protopop de Deva, au urmat discuţii despre problemele pastoral-misionare specifice parohiilor din zonă.


GALERIE FOTO