Clopotele bisericilor vor răsuna joi pentru eroii neamului


Mâine la ora 12:00 clopotele bisericilor ortodoxe vor fi trase în semn de recunoştinţă faţă de eroii care s-au jertfit pentru neam, credinţă şi ţară.

Eroii neamului vor fi pomeniți de Ziua Eroilor – Înălțarea Domnului după Sfânta Liturghie în toate catedralele, bisericile, mănăstirile, cimitirele, troiţele şi monumentele închinate acestora din ţară şi străinătate, anunță Biroul de Presă al Patriarhiei Române.

De când sunt pomeniți eroii în ziua Înălțării Domnului

În plan bisericesc, pomenirea eroilor neamului românesc la praznicul Înălţării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920 şi a continuat până la instaurarea regimului comunist în 30 decembrie 1947.

După căderea regimului comunist, această tradiție  a fost consfinţită prin alte două hotărâri sinodale din anii 1999 şi 2001.

Prin legea 379/2003 privind regimul mormintelor şi operelor comemorative de război, sărbătoarea Înălţării Domnului Iisus Hristos a fost proclamată Ziua Eroilor, ca sărbătoare naţională a poporului român.

Catedrala închinată eroilor români

Pentru a sublinia caracterul de simbol național și de memorial al tuturor eroilor români, Catedrala Naţională care va fi sfințită în toamnă va avea hramul principal Înălţarea Domnului, zi în care sunt pomeniţi eroii noştri din toate timpurile.

Deşi proiectul Catedralei Mântuirii Neamului datează din perioada imediată războiului de Independenţă, edificiul bisericesc de importanţă naţională va fi sfinţit anul acesta în 25 noiembrie, la peste 120 ani distanţă.

Năzuinţele promotorilor CMN, Eminescu, Slavici şi Caragiale, se vor îndeplini în anul centenarului Marii Uniri, când Patriarhul Ecumenic Bartolomeu va sfinţi Catedrala tuturor românilor amplasată pe Dealul Arsenalului.

Foto credit: Adevărul