Praznicul Înălțării Domnului | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


Joi, 17 mai 2018, de praznicul Înălțării Domnului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sfântul Ierarh Nicolae” a Catedralei chiriarhale, dirijată de către Părintele Arhidiacon Daniel Balea.

În ziua praznicului Înălțării Domnului este și Ziua Eroilor, iar cu acest prilej, în cadrul slujbei, s-au rostit ectenii de pomenire pentru eroii neamului românesc trecuți la viața cea veșnică.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a rostit un cuvânt de învățătură despre praznicul sărbătorit în această zi, dar și despre importanța comemorării înaintașilor noștri, cei care și-au dat viața pe câmpul de luptă pentru apărarea țării și a credinței strămoșești.


GALERIE FOTO