Concert coral la biserica „Sf. Vasile cel Mare” din Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, duminică, 26 martie 2017, după săvârșirea slujbei Vecerniei, biserica „Sf. Vasile cel Mare” din Deva a găzduit un concert coral de excepție, intitulat Privegheați și vă rugați, organizat de către Parohia Ortodoxă „Sf. Vasile cel Mare” – Deva III și Asociația „Sacerdotes Deva”. Corala mixtă și Corala „Sacerdotes” ale Episcopiei Devei și Hunedoarei, dirijate de P. C. Arhid. Daniel Balea, au interpretat, într-o formulă inedită – este pentru întâia oară când cele două corale susțin, împreună, un astfel de concert –, spre încântarea credincioșilor prezenți, un frumos mănunchi de cântări cu caracter pre-pascal. Concertul a deschis seria unor manifestări muzicale similare ce se vor organiza, în perioada imediat următoare, și în alte biserici din Eparhie.

 

Pr. Florin Dobrei