Concert de colinde la Catedrala Episcopală „Sfântul Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


Catedrala vecheCu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, duminică, 20 decembrie 2015, de la ora 18.00, la Catedrala Episcopală „Sfântul Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, va avea loc tradiționalul concert de colinde în preajma marelui praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.

Seara de colinde de anul acesta va fi gazda a cinci corale din Deva, fiecare interpretând piese muzicale atât din corala bisericească cu tematică de Crăciun, cât și din repertoriul de colinde tradiționale românești. Coralele care vor încânta credincioșii hunedoreni vor fi: corul „Sargetia” – dirijor N. Icobescu, corul „Bunavestire” – dirijor G. Onțanu, corul „Sacerdotes” – dirijor Arhid. Daniel Balea, corul „Voss Glass” al parohiei „Nașterea Maicii Domnului”, corala Episcopiei Devei și Hunedoarei – dirijor Arhid. Daniel Balea și corul „Anastasis” al Catedralei Episcopale „Sf. Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva – dirijor  P. Kladni.


 Concert colinde Catedrala SITE