Concert de flaut și pian în cadrul „Zilelor Culturii și Credinței la Deva”

Casa-de-cultura-Deva-DRAGAN-MUNTEAN-1Sâmbătă, 27 iunie 2015, în Sala Mare a Centrului Cultural „Drăgan Muntean” din Deva, a avut loc un concert extraordinar de flaut și pian intitulat „Flautul de aur”, susținut de doi artiști de elită, flautistul Ion Bogdan Ștefănescu și pianistul Horia Mihail. Evenimentul cultural marchează cea de-a treia zi a manifestării festive „Zilele Culturii și Credinței la Deva”, organizată de Episcopia Devei și Hunedoarei din inițiativa Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei.

Realizând un periplu interesant în istoria muzicii, cei doi artiști de renume ai culturii muzicale românești contemporane au atins în concertul lor, într-un crescendo cronologic, piese de la marele compozitor clasic Bach până la muzica clasică contemporană americană și europeană, elogiind astfel într-un concert minunat dezvoltarea sinuoasă a muzicii.

În continuarea manifestărilor prilejuite de „Zilele Culturii și Credinței la Deva”, în această seară, în sala Teatrului de Artă din Deva, începând cu ora 19.00, va avea loc spectacolul de teatru „Întoarcerea zidarului”, o frumoasă punere în scenă a legendei Meșterului Manole, spectacol susținut de compania de teatru Civic Art CvM din București.

Accesul publicului la toate manifestările prilejuite de „Zilele Culturii și Credinței la Deva” este liber.


 GALERIE FOTO