Spectacol de teatru în cadrul „Zilelor Culturii și Credinței la Deva”

dsc1Duminică, 28 iunie 2015, sala Teatrului de Artă din Deva a fost gazda unui spectacol de teatru excepțional, susținut de compania teatrală Civic Art CvM din București, intitulat „Întoarcerea zidarului”, o frumoasă punere în scenă a legendei Meșterului Manole.

Având ca punct de plecare celebra legendă a Meșterului Manole, mit popular românesc de renume universal, actorii ne-au oferit un spectacol extrem de profund, cu numeroase replici pline de conținut și de esență, înglobând în ansamblu o expunere a legendei Meșterului Manole încărcată de înțeles duhovnicesc, în care s-a pus accent pe principalele cutume existențiale ale omului, mai ales în relația acestuia cu Dumnezeu ca izvor al existenței și Proniator al acesteia.

În continuarea manifestărilor derulate sub egida „Zilelor Culturii și Credinței la Deva”, în dimineața zilei de 29 iunie 2015 va fi oficiată slujba Sfintei Liturghii prilejuită de al doilea hram al Catedralei Episcopale din Deva, sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, slujbă la care vor lua parte un sobor însemnat de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, înconjurați de numeroși preoți și diaconi. De asemenea, în cadrul aceleiași manifestări festive, începând cu ora 17.00, în sala de festivități „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara, va avea loc deschiderea festivă a simpozionului teologic cu caracter internațional, intitulat „Postmodernismul – o provocare pentru creștinismul contemporan”, simpozion prilejuit de declararea de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a anului în curs drept Anul omagial al misiunii parohiei și mănăstirii astăzi,  respectiv Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii.

Accesul publicului la toate manifestările prilejuite de „Zilele Culturii și Credinței la Deva” este liber.


GALERIE FOTO