Concert extraordinar de colinde în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 05.12.2015-40Sâmbătă, 5 decembrie 2015, la invitația și cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în sala Teatrului de Artă din Deva a avut loc un concert extraordinar de colinde în interpretarea coralei „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului.

Corala „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului, deja consacrată în rândul coralelor românești, dar și cu un prestigiu de excepție peste hotare, este, în momentul de față, corala numărul 1 în lume, ea câștigând anul acesta medalia de aur într-un concurs internațional ce a găzduit interpretarea a peste 500 de corale din întreaga lume.

În această seară, corala „Armonia” a încântat publicul hunedorean cu un concert de excepție intitulat „Miracol pentru suflet”, sugerând astfel faptul că Nașterea Domnului, Întruparea Domnului nostru Iisus Hristos, este cea mai de seamă minune petrecută pe pământ, iar colindele sunt cele care vestesc această minunată lucrare tuturor celor care doresc să fie părtași Bisericii și să devină moștenitori ai Împărăției Celei de Sus, mântuirea devenind o posibilitate prin Întruparea, Pătimirea și Jertfa de pe Cruce a Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Concertul de colinde din această seară precede marele eveniment în jurul căruia s-au concentrat manifestările culturale din ultimele zile în Episcopia Devei și Hunedoarei, hramul Catedralei Episcopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”. Astfel, mâine, 6 decembrie 2015, de la ora 9.30, va fi săvârșită Sfânta Liturghie arhierească de către un ales sobor de ierarhi, preoți și diaconi, răspunsurile liturgice fiind date chiar de către corala „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului.


GALERIE FOTO