„coneXiuni” – dialog pentru adolescenţi


coneXiuniCu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, s-a constituit în cadrul Episcopiei Devei şi Hunedoarei, primul grup de dialog interdisciplinar ce îşi propune abordarea diferitelor provocări şi probleme cu care se confruntă adolescenţii din liceele hunedorene, din perspectivă teologică şi psihologică. În după-amiaza zilei de 6 aprilie 2016, a avut loc prima întâlnire de lucru a grupului „coneXiuni”, având ca membrii psihologi, preoţi şi teologi care lucrează cu tinerii: Livia Vlad, Adela Zdîncu, Daniela Ghidarcea, Magdalena Costescu, pr. Radu Trifon, pr. Petru Marcel Suciu, pr. Ionel Scânteie, Sorin Muntean, Alexandru Vlad şi Narcis Terchet.

În cadrul primei şedinţe s-au expus motivele şi necesitatea creării unui astfel de grup de dialog, în contextul nesiguranţei şi incertitudinilor care asaltează tinerii aflaţi la vârsta căutărilor, lăsaţi pradă adicţiilor sau trăind în familii dezorganizate. Cu toate acestea, tinerii caută persoane în care să se încreadă şi care să îi călăuzească să treacă cu folos prin aceste provocări, fie că aceste persoane sunt preoţi, psihologi, profesori, antrenori sau alţi îndrumători.

S-au identificat mai multe probleme ce provoacă un adolescent, fixate în cinci grupe: familia, popularitatea, sexualitatea, adicţia şi credinţa. În acestea se vor regăsi teme de discuţie ca: plecarea părinţilor la muncă în străinătate, îmbolnăvirea membrilor familiei, fuga de responsabilităţile vieţii prin consumul de droguri, alcool, ţigări sau prin alegerea unei vieţi alternative în mediul online, bisexualitatea şi homosexualitatea, avortul, pedofilia, însingurarea, teribilismul, credinţa şi altele.
Rezultatele acestui grup de lucru interdisciplinar teologie-psihologie se vor concretiza într-o broşură care să prezinte succint dar bine punctat date despre temele alese, sfaturi utile şi îndrumări, precum şi realizarea unui site care să poată fi accesat de cei interesaţi  care vor putea astfel să intre în dialog cu psihologi şi preoţi.