Conferință duhovnicească în Episcopia Devei și Hunedoarei


Vineri, 26 mai 2017, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, la Inspectoratul Școlar Județean din Deva, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Zaharia Zaharou, duhovnicul mănăstirii „Sf. Ioan Botezătorul” din Essex – Anglia, a susținut conferința „Pocăința – înnoirea legăturii noastre cu Dumnezeu în Persoană”.

În cadrul acesteia, Părintele Arhimandrit Zaharia a vorbit despre neascultarea omului, prin care a orbit duhovnicește și s-a văzut alungat din desfătarea raiului. Pocăința adevărată aduce înnoirea duhovnicească și orice durere răbdată, cu mulțumire și pocăință, are valoare veșnică. Tot ce facem noi pe pământ, rămâne pe pământ, însă lucrarea pocăinței din inima noastră rămâne pentru totdeauna.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a mulțumit cunoscutului duhovnic pentru învățăturile împărtășite celor prezenți și l-a invitat să revină la Deva.


GALERIE FOTO