Conferință preoțească în Protopopiatul Deva


Marți, 15 iunie 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu ocazia conferinței semestriale a preoților din cuprinsul Protopopiatului Deva.

După Sfânta Liturghie, în deschiderea conferinței a vorbit Părintele protopop Petru Costa prezentând tematica aprobată de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru anul 2021 – „Anul omagial al pastorației românilor din afara României”.

În continuare au fost susținute trei referate, după cum urmează: Pr. Dorin Costescu – Parohia Nojag: „Pastorația românilor din Europa Occidentală”; Pr. Marius Ilca – Parohia Rădulești: „Diaspora românească ortodoxă în cele două Americi, Australia, Noua Zeelandă și Ierusalim”; Pr. Iulian Nicolae Mezdrea – Parohia Lăpugiu de Jos: „Mitropolia Basarabiei și Exarhatul Plaiurilor – trecut și prezent”.

Adresându-se preoților prezenți, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, i-a îndemnat să se aplece cu mare atenție spre ceea ce înseamnă și reprezintă astăzi diaspora noastră românească și să încerce să așeze în sufletul credincioșilor bogăția spirituală a Ortodoxiei. În finalul cuvântului, Preasfinția Sa a mulțumit celor trei referenți pentru lucrările prezentate și tuturor slujitorilor prezenți.

În încheiere, au urmat discuții pe teme pastoral-misionare și administrative.


GALERIE FOTO