Corul Catedralei Episcopale din Deva în Mitropolia Banatului


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în perioada 27-28 mai 2017, Corul „Anastasis” al Catedralei Episcopale din Deva, a fost prezent în Mitropolia Banatului la Adunarea Generală a Asociației Naționale Corale din România – formațiune prezidată de maestrul Voicu Enăchescu.

Programul a debutat cu participarea la lucrările Adunării Generale, urmate de prezența corului la biserica din Giroc.

În ziua de 28 mai 2017 – Duminica a VII-a după Paști – corul a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie în Biserica „Iosefin” din Timișoara, iar în după-amiaza aceleiași zile a vizitat Catedrala Mitropolitană, moment ce a prilejuit întâlnirea cu Corala „Nicolae Lungu” a Patriarhiei Române, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, împărtășind momente de cânt coral.


 

GALERIE FOTO