Dăruiește din inimă, pentru 1 IUNIE


Cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, în Parohia Ortodoxă „Bunavestire”, Deva II, s-a desfășurat campania caritabilă „Dăruiește din inimă, pentru 1 IUNIE”.

În cadrul acestei campanii, derulate în perioada 22 – 31 mai 2016, copiii și tinerii parohiei,  reuniți în jurul Pr. Marius Ghidarcea în grupul „Prietenii Sfântului Ioan”, au identificat copii aflați în nevoie, au colectat bani, hăinuțe, jucării și rechizite; le-au triat, le-au aranjat și au pregătit cadouri, având mereu în minte dorințele unui copil, de ziua lui.

Duminică, 29 mai, la sfârșitul Sfintei Liturghii, „Prietenii Sfântului Ioan” le-au mulțumit credincioșilor participanți la campanie pentru darul lor, oferindu-le limonadă preparată chiar de ei, precum și o iconița, spre a le aminti că dăruind, fiecare după puteri, pot deveni „Îngeri păzitori” ai copiilor aflați în dificultate.

Miercuri, 1 iunie, de ziua lor, „Prietenii Sfântului Ioan” au finalizat campania, aducând bucurie prin darurile lor, unor copii din localitățile Băița, Hărțăgani, Fizeș, Barbura, Valea Brad și Mintia.

Implicarea în această activitate a prilejuit copiilor și tinerilor parohiei bucuria împlinirii dragostei creștine.

Prof. Pop Antoniu Tiberiu