Sprijin pentru secția A.T.I. a Spitalului Județean de Urgență Deva


EPDH - 31.05.2016 - Donatie aparat anestezie-6Marți, 31 mai 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit o slujbă de sfințire a secției A.T.I. a Spitalului Județean de Urgență Deva. Cu această ocazie, a fost inaugurat și un nou aparat de anestezie de ultimă generație ce va fi folosit în cadrul acestei secții, aparat donat de Episcopia Devei și Hunedoarei spre folosul pacienților ce vor avea nevoie de utilizarea acestuia. Donația acestui aparat se înscrie într-o preocupare permanentă a Episcopiei Devei și Hunedoarei de a sprijini unitățile sanitare din cuprinsul eparhiei, ea venind în continuarea acțiunilor social-filantropice desfășurate în secțiile de pediatrie și de ortopedie ale Spitalului Județean de Urgență Deva.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a vorbit despre importanța conlucrării între instituțiile de îngrijire a bolnavilor și Biserică, actul medical fiind un gest de profundă dragoste față de aproapele prin care cadrele medicale reușesc să se jertfească pentru binele și însănătoșirea celor cuprinși de boală. De asemenea, Preasfinția Sa a mulțumit conducerii și personalului medical din cadrul Spitalului Județean de Urgență Deva pentru buna colaborare cu Episcopia Devei și Hunedoarei, cu nădejdea că vor fi derulate cât mai multe proiecte spre folosul și însănătoșirea celor aflați în suferință.


GALERIE FOTO