Denia Prohodului Domnului la Catedrala Episcopală din Deva

EPDH_10.04.2015-Prohodul-51Astăzi, 10 aprilie 2015, la Denia Prohodului Domnului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit, alături de un sobor de preoți și diaconi, la Catedrala Episcopală cu hramul „Sfântul Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

Biserica dreptmăritoare pomenește la Denia Prohodului moartea și îngroparea Domnului nostru Iisus Hristos, Care s-a jertfit pe Cruce pentru mântuirea neamului omenesc de sub robia păcatului și a morții.

Preasfințitul Părinte Gurie i-a îndemnat pe credincioșii prezenți la denie să mediteze asupra momentelor liturgice pline de durere și astfel să se pregătească duhovnicește pentru a primi cu bucurie marele praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO