Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală din Deva

Astăzi, 11 aprilie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală cu hramul „Sfântul Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Cristian Ciurea, care va păstori credincioșii din parohia cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul” din localitatea Grid, Protopopiatul de Orăștie, județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte a subliniat responsabilitatea imensă ce decurge din asumarea misiunii preoțești, îndemnându-l pe tânărul hirotonit la trezvie duhovnicească în lucrarea sa preoțească. De asemenea, Preasfinția sa a îndemnat credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie să se pregătească duhovnicește spre a putea primi bucuria Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO