Denia Prohodului Domnului | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_14.04.2017_Prohodul Domnului_Catedrala-23Vineri, 14 aprilie 2017, la Denia Prohodului Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit, alături de un sobor de preoți și diaconi, la Catedrala Episcopală „Sfântul Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, i-a îndemnat pe credincioșii prezenți să mediteze asupra acestor evenimente pline de durere din viața liturgică a Bisericii noastre dreptmăritoare și să se pregătească cu trezvie duhovnicească pentru a primi în pace și bucurie luminatul și mărețul Praznic al Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO