„Și astăzi laud Sâmbăta cea mare” | Noi slujitori ai Altarului hirotoniți de Preasfințitul Părinte Gurie la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_15.04.2017_Sambata Mare_Catedrala-106Sâmbătă, 15 aprilie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a hirotonit în treapta preoției pe preacucernicul părinte diacon Gheorghe Ardelean, pe seama bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” a parohiei Săcărâmb din protopopiatul Deva, județul Hunedoara. De asemenea, Preasfinția Sa a săvârșit hirotonia în treapta diaconiei a tânărului teolog Bogdan Tudorache, pe seama bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” a parohiei Baia de Criș din protopopiatul Brad, județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a vorbit despre această ultimă zi a Săptămânii Pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos, zi în care ar trebui să rememorăm aceste zile de durere suferite de Mântuitorul nostru, culminate cu Răstignirea și Moartea Sa pe Cruce, și să ne pregătim duhovnicește pentru bucuria Praznicului Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO