Deschiderea festivă a Simpozionului „Credință – Unitate – Națiune” la Deva


Vineri, 19 octombrie 2018, în sala de festivităţi „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara din Deva, începând cu ora 17.00, a avut loc deschiderea festivă a Simpozionului teologic-istoric cu caracter internațional „Credință – Unitate – Națiune”.

În debutul manifestării, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei a rostit un cuvânt de binecuvântare și de bun venit oaspeților prezenți la Deva.

În continuare, Preasfințitul Părinte Episcop Daniil a susținut referatul intitulat „România atârnată de cer – proiect de țară”, iar apoi Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a susținut referatul „Credința ortodoxă – factor al unității românești”.

Au urmat două referate prezentate de către oaspeții veniți din Italia: Prof. univ. dr. Tiziano Salvaterra și Prof. univ. dr. Alberto Zanutto.

Lucrările simpozionului vor continua mâine la Centrul Eparhial al eparhiei hunedorene, desfășurându-se pe mai multe secțiuni.

Această manifestare teologic-istorică este prilejuită de tematica anunțată pentru anul în curs, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, drept „An omagial al unităţii de credinţă şi de Neam”, respectiv „An comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”.


GALERIE FOTO